Shifra tmerruese, kaq aksidente u regjistruan në Kosovë gjatë vitit 2023

Shpjetësia, infrastruktura rrugore, mospërshtatja me rregullat e trafikut kanë ndikuar që çdo vit të ketë numër të lartë të aksidenteve në vend. Aksidente me dëme materiale, me…

Kurti për liberalizimin e vizave: U hoq një padrejtësi dhe u fitua një e drejtë e madhe

Kryeministri Albin Kurti dhe zëvendëskryeministrja Donika Gërvalla kanë mbajtur një konferencë për media në Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës “Adem Jashari”, në ditën e parë të liberalizimit të…

Nga sot, qytetarët e Kosovës udhëtojnë pa viza në 27 shtete të BE-së

Nga kjo e hënë, 1 janar 2024, qytetarët e Kosovës do të mund të udhëtojnë pa viza drejt 27 vendeve të zonës Schengen të Bashkimit Evropian. Udhëtimi…

Paralajmëron ekspertja amerikane: “Plani B”, Vuçiq mund ta përshkallëzojë situatën në Kosovë e Bosnje

Ivana Stradner, specialiste në fushën e sigurisë dhe informacionit, ka theksuar se propaganda ruso-serbe se Perëndimi po i mbështet protestat në Serbi në kundërshtim të zgjedhjeve të…

“Tani e kuptoj çka vlen me të vërtetë..”- Arbana Osmani e mërzitur, e pret Vitin e Ri në spital

Vitit 2023 po i vjen fundi. Teksa kanë mbetur pak orë, Arbana na ka ndarë me ndjekësit e saj në “Instagram” një lajm jo të mirë. Për…

Rama uron Kosovën për liberalizimin e vizave

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka uruar Kosovën për liberalizimin e vizave. Ai tha se ky vit nis i mbarë për Kosovën, me lirinë e shumëpritur të…

Ekskluzive/ Këta janë 15 banorët e Big Brother VIP 3

Big Brother VIP do të rikthehet me sezonin e tij të tretë nga 13 janari. Teksa të gjithë po e presin me padurim, gjatë kësaj kohe ka…

21 të lënduar me mjete piroteknike, dy në gjendje të rëndë – njëri i plagosur me plumb qorr

Gjatë orëve të fundit në Shërbimin Emergjent pranë Qendrës Klinike Universitare të Kosovës (QKUK) janë trajtuar 21 raste të lëndimit nga shpërthimi i mjeteve piroteknike. Dy prej…

Nga sot drejt BE-së pa viza

Qytetarët e Kosovës nga sot, 1 janar, do të mund të udhëtojnë pa viza në 27 shtete të zonës Shengen. Megjithatë, ka disa rregulla që duhet të…